Pamatujete dobu socialismu? Pokud ano, pak si možná vybavíte i skutečnost, že bydlení ve státním bytě obnášelo pravidelnou platbu měsíčního nájemného, které se rovnalo částce zhruba 250 až 500 Kčs. Tehdejší mzdy se rovnaly přibližně třem až čtyřem tisícům korunám, takže si snadno odvodíte, že se jedná o osminu až desetinu měsíčního příjmu. Umíte si představit takový život? Mnoho lidí díky tomu nemělo existenční starosti a ze mzdy nebyl problém ušetřit peníze na dovolenou, na auto atp. Po sametové revoluci se ale ceny nájmů začaly zvedat, a zasáhlo to celou republiku. V současné době je cena nájemného v Praze přibližně na průměrné hodnotě 22 tisíc korun s průměrnou mzdou ve výši 46 tisíc korun. Nepotřebujete ani kalkulačku, abyste odvodili, že nájemné spolkne téměř polovinu platu (plus mínus).
Tato čísla se také přibližně rovnají měsíčním splátkám hypotečních úvěrů, samozřejmě se částky výrazně liší délkou splatnosti a výší úvěru, ale dostáváme se tu ke srovnatelným cifrám a mnohé z vás napadne, zde není rozumnější, když už vydáváte mnoho peněz ze své kapsy, splácet nebankovní hypotéky bez registru, než platit tak vysoké nájemné, z něhož nemáte vůbec nic, pouze to, že můžete v daném objektu přespávat, načež vám tu v podstatě nic nepatří.
Splátkami hypotéky si hradíte vlastní bydlení, které vám jednou bude patřit, ale u nájemného máte stále jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Jste stále jednou nohou venku na ulici, nemůžete tu o ničem rozhodovat a jediné vaše právo je kromě ožívání bytu tříměsíční výpovědní lhůta. A čím je člověk starší, tím méně se mu chce stěhovat z místa, na které je zvyklý, je to svým způsobem stres, kdy máte jen tři měsíce na to sehnat nové bydlení, aby odpovídalo vašemu standardu, výši nájemného a pokud možno i tamní lokalitě, aby vás to nenutilo měnit zaměstnání.