Dětských nemocí je nepřeberné množství. A je těžké se v nich vyznat. Pořádná nemoc nás může potrápit už v nejútlejším věku. Můžeme si vzpomenout už na dětskou žloutenku, která trápí spoustu novorozenců už v porodnici. Ale není třeba propadat panice. V dnešní moderní době se dá většina dětských nemocí léčit. Je tu také spousta možností jak nemocem předcházet. Máte na výběr mezi spoustou očkování, které by měli vaše dítě před nákazou chránit. Ale konečné rozhodnutí je vždy na vás. Na výběr nemáte u očkování, která jsou povinná.
A to je vakcína proti černému kašli, dětské obrně, hepatitidě typu B, příušnicím, spalničkám, tetanu, záškrtu, zarděnkám. Na druhou stranu může mít očkování spoustu vedlejších účinků. Ne v jednom případě bylo zjištěno spuštění některých druhů autismu. Díky vysokému očkování dětí se spousta nemocí už nevyskytuje a nebo jen velmi zřídka. V dnešní sobě se podává dětem takzvaná hexa vakcína. Je kombinací vakcín, které chrání hned před šesti nemocemi zároveň. První dávka se podává v devátém týdnu života, druhá ve čtvrtém měsíci a třetí poslední mezi jedenáctým a třináctým měsícem života dítěte. Proti některým nemocem se už neočkuje automaticky.
Pokud je pro vaše dítě očkování nutné posoudí lékař novorozeneckého oddělení. Podle dotazníku, který dostanete k vyplnění v porodnici. Poté si můžete vybrat i z nabídky nepovinných očkování. A sem patří: očkování proti pneumokokům, meningokokům, klíšťové encefalitidě, rotavirům, žloutence typu A, planým neštovicím, lidským papilomavirům ty jsou původci rakoviny děložního čípku a genitálních bradavic. Děti se nejčastěji nevyhnou nemocem jako je šestá, sedmá nemoc nebo plané neštovice. A to nemluvím o těch běžných se kterými se setkáváme několikrát do roka. Jako jsou rýmy, kašle, chřipky a angíny. U těch běžných je hlavní dodržovat pitný režim a klid na lůžku. V případě vysoké teploty podat nurofen.